İş kazalarını engelleyen robot

İş kazalarını engelleyen robot

İş kazalarını engelleyen robot


Türkiye’de iş sağlığı ve iş güvenliği (İSG) önlemlerinin yeterince alınmamasından dolayı can kayıpları, sakatlıklar ve iş gücü kayıpları sıklıkla gündemde olan bir konu. İş kazalarının olmaması için sorunun kaynağında yok edilmesi için ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor.

ASTOR A.Ş. Genel Müdürü Enver Geçgel; “İş kazaları çok ciddi bir sorun. Böyle sorunlarla karşılaşmamak için dağıtım transformatörleri kazan ve kapak kaynak işlemlerini robot teknolojisi kullanarak yapıyoruz. Bu robot sistemleri sayesinde riskli bir işlem olan kaynak insan eli değmeden işçilerimiz korunarak yapılıyor” dedi.

“AYDA 2 BİN TRANSFORMATÖR” ÜRETİYORUZ

Türkiye’de ilk defa kullanılan bu yöntemin ciddi bir AR-GE ve yatırım süreci gerektirdiğini belirten Enver Geçgel; “ Robotların çalışmalarını, kendi bünyemizde bulunan ve birçok başarılı projeye imza atan Ar-Ge ekibimiz gerçekleştirdi. Tübitak tarafından desteklenen ve başarı ile sonuçlanan ar-ge projemiz sonucunda firmamız yeni robot sistemlerini de kendi imkanları ile üretime dâhil etti. Üretim kapasitesi bakımından Astor Transformatör lider firma durumunda. Tam kapasite çalıştığı zaman ayda 2 bin dağıtım transformatörü üretebiliyoruz, bu başarıda üretim süreçlerinde kullandığımız robotların çok büyük bir payı var. Çünkü kaza riskinin minimize edildiği, hızlı ve kaliteli ürünler üretebiliyoruz” açıklamalarında bulundu.

Son Paylaşılanlar

Kategoriler

Etiketler